01 May 2023
    Проєкт «Життя, обірване війною: книга пам’яті Ніжинського державного університету імені Миколи Гоголя» започаткований бібліотекою університету з метою вшанування та збереження пам’яті про всіх загиблих студентів, випускників, співробітників та викладачів внаслідок збройної агресії російської федерації проти України.    Кожне життя безцінне, біль невгасимий, але пам’ять вічна і надія горить у наших серцях. І нехай це полум’я горітиме вічно, щоб нічого
17.11.2023

Міжнародний день студента

Хоча це дуже популярне, веселе та гамірне свято для всіх студентів сьогодні, але розпочалося воно з трагедії.

28 жовтня 1939 року підрозділами СС та поліції в Празі (Чехія) була розігнана демонстрація, яку приурочили до 21-ї річниці утворення Чехословацької республіки. В результаті зіткнень студент медичного факультету Ян Оплетал отримав поранення, від якого 11 листопада молодий чоловік помер.

15 листопада молодь зібралася для того, щоб провести його на похорони, але процесія швидко переросла у акцію протесту проти окупації. В ній взяли участь тисячі людей.

Вже наступного дня Адольф Гітлер в Берліні скликав нараду, де прийняли рішення закрити всі вищі навчальні заклади в Чехії на три роки. Однак цей термін не витримали через початок бойових дій по всій території Європи. Відкрилися Університети лише після перемоги над гітлерівською Німеччиною.

17 листопада 1939 року країною прокотилися масові арешти студентів. В чеських в'язницях стратили 9 активістів та представників студентських і молодіжних організацій. А ще 1200 молодих людей відправили до концтабору Заксенгаузен.

Під час цих погромів більшість студентів отримали різноманітні каліцтва. Німецькі солдати виганяли молодих людей на вулицю без верхнього одягу в лютий мороз, потім вивозили за місто та продовжували знущання.

В пам'ять про всіх загиблих було створено Міжнародний день студента.

День студента 2023 року в Україні відзначають в умовах повномасштабної війни. Проте студенти навіть у такий складний час прагнуть здобути освіту та проявляють активну патріотичну позицію.

Колектив бібліотеки Ніжинського державного університету імені Миколи Гоголя щиро вітає наших здобувачів вищої освіти з цим важливим святом. Нехай університетські роки стануть для вас часом не лише навчання, а й дивовижних відкриттів, зустрічей з цікавими людьми та моментів щастя. Бажаємо вам бути сміливими у пошуках нових ідей, знаходити натхнення у дрібницях, бути впевненими у своїх силах. Саме ви – найцінніший потенціал нашої держави. Саме ви – надійне майбутнє української нації! Адже саме вам потрібно буде відновлювати нашу державу і творити нову українську історію!

Переглядів 112