01 May 2023
  Проєкт «Життя, обірване війною: книга пам’яті Ніжинського державного університету імені Миколи Гоголя» започаткований бібліотекою університету з метою вшанування та збереження пам’яті про всіх загиблих студентів, випускників, співробітників та викладачів внаслідок збройної агресії російської федерації проти України. Кожне життя безцінне, біль невгасимий, але пам’ять вічна і надія горить у наших серцях. І нехай це полум’я горітиме вічно, щоб нічого подібного більше не повторилося
Видання бібліотеки

Видання бібліотеки

1 травня 2025 року  виповнюється 90 років з дня народження Григорія Васильовича Самойленка українського філолога, літературознавця, доктора філологічних наук, професора, заслуженого діяча науки і техніки України, який понад 60 років свого життя віддав освітянській справі.

До відзначення цієї дати та з метою висвітлення його наукової, педагогічної та громадської діяльності, працівники сектору наукової бібліографії Бібліотеки імені академіка М. О. Лавровського підготували біобібліографічний покажчик (видання 2-ге, доповнене та перероблене), який пропонуємо до уваги користувачів.

Матеріали посібника характеризують Григорія Васильовича як багатогранну особистість – педагога, літературознавця, історика культури України, бібліографа, гоголезнавця, талановитого організатора і керівника, почесного громадянина міста Ніжина, який своїм життям і працею вписав яскраві сторінки в історію Ніжинської вищої школи. Він не просто викладав – він формував покоління інтелектуалів, творців української культури, тих, хто продовжуватиме його справу.

Основний матеріал видання структуровано за 9 розділами. Хронологічні межі друкованих видань визначаються роком першої публікації та роком підготовки біобібліографічного покажчика (19612025). Посібник налічує 917 джерел, а саме: праці Г. В. Самойленка та література про його життя і діяльність.

Покажчик відкривається статтямипро вченого, авторами яких є : поет, лауреат Національної премії України імені Тараса Шевченка Леонід Горлач; академік НАН України, директор Інституту Івана Франка НАН України Євген Нахлік; кандидат педагогічних наук, доцент кафедри української мови, літератури, культурології та журналістики НДУ імені Миколи Гоголя Олександр Забарний; докторка філологічних наук, заступниця директора з наукової роботи Інституту Івана Франка НАН України Алла Швець; доктор педагогічних наук, професор кафедри української мови, літератури, культурології та журналістики НДУ імені Миколи Гоголя Юрій Бондаренко; кандидат філософських наук, доцент кафедри культурології Національного університету «Києво-Могилянська Академія» Юрій Джулай; докторка філософії, кандидатка педагогічних наук, професорка, член-кореспондентка УВАН Дарина Блохин; кандидат історичних наук, доцент кафедри історії України НДУ імені Миколи Гоголя Максим Потапенко; письменник, журналіст, член Національної спілки письменників України Анатолій Шкуліпа.

До посібника додано родинні світлини Григорія Васильовича. Сподіваємося, що покажчик допоможе у пошуку інформації науковцям, аспірантам, студентам та всім, хто цікавиться розвитком філології та історією світової, української та регіональної культури.

Електронна версія біобібліографічного покажчика доступна на сайті бібліотеки Ніжинського державного університету імені Миколи Гоголя (http://library.ndu.edu.ua) та в інституційному репозитарії.

Переглянути

Мова – духовне багатство народу.

Щоб любити – треба знати,а щоб проникнути

в таку тонку й неосяжну, величну й

багатогранну річ, як мова, треба її любити.

Василь Сухомлинський

 

З нагоди святкування Міжнародного дня рідної мови працівники сектору наукової бібліографії бібліотеки Ніжинського державного університету імені Миколи Гоголя підготували рекомендаційний список літератури «Вона мені за пісню і сльозу», в якому підібрана література із фондів бібліотеки.

Переглянути

У грудні 2024 року святкував свій 70-річний ювілей доктор психологічних наук, завідувач кафедри загальної та практичної психології  НДУ імені Миколи Гоголя, професор, провідний науковий співробітник лабораторії психології навчання імені І. О. Синиці Інституту психології імені Г. С. Костюка НАПН України Микола Васильович Папуча.

До відзначення цієї дати  та з метою розкриття доробку про наукову та педагогічну діяльність М. В. Папучі, працівниками сектору наукової бібліографії підготовлено біобібліографічний покажчик, який і пропонуємо увазі користувачів.

Переглянути

Нарис присвячений Степану Івановичу Пономарьову видатному вченому, поету, популяризатору знань, одному з найдосвідченіших вітчизняних бібліографів другої половини ХІХ – початку ХХ століття.

Висвітлюється період його навчання в класичної гімназії при Ніжинському юридичному ліцеї князя Безбородька та його діяльності, пов’язаної з придбанням бібліотеки відомого вченого-філолога Степана Шевирьова для книгозбірні Ніжинського історико-філологічного інституту князя Безбородька в 1876–1877-х рр.

Видання адресоване бібліотекарям, студентам, історикам, науковцям, всім хто цікавиться історією Ніжинської вищої школи.

Переглянути >>>