01 May 2023
  Проєкт «Життя, обірване війною: книга пам’яті Ніжинського державного університету імені Миколи Гоголя» започаткований бібліотекою університету з метою вшанування та збереження пам’яті про всіх загиблих студентів, випускників, співробітників та викладачів внаслідок збройної агресії російської федерації проти України. Кожне життя безцінне, біль невгасимий, але пам’ять вічна і надія горить у наших серцях. І нехай це полум’я горітиме вічно, щоб нічого подібного більше не повторилося
17.02.2025

Про нас пишуть …

Гостьова лекція – це сучасний формат проведення навчального заняття

Здобувачів освіти 2 курсу КЗ «Ніжинський фаховий коледж культури і мистецтва імені Марії Заньковецької» спеціальності «Менеджмент соціокультурної діяльності» в рамках навчальної дисципліни «Менеджмент соціокультурної діяльності» та тематики лекційного заняття «Сучасні інструменти бібліотечної справи» гостинно прийняла у себе бібліотека Ніжинського державного університету імені Миколи Гоголя.

Дякуємо за гостинність і змістовну доповідь заступнику директора бібліотеки Осіповій Галині Сергіївні та провідному бібліотекарю Рожок Юлії Іванівні.

Бібліотека Ніжинського державного університету імені Миколи Гоголя сьогодні – це важлива складова освітнього простору, що забезпечує реалізацію навчально-виховного та наукового процесів, авторитетна просвітницька інституція, яка слугує інтелектуальному та духовному зростанню як науково-викладацького складу, так і студентської молоді.

Сучасний менеджмент бібліотечної справи дозволяє:

• організовувати роботу на основі запиту користувача, формувати та стимулювати попит, отримувати прибутки за рахунок надання деяких послуг за плату;

• змінити стереотипи щодо бібліотеки як консервативної установи, бо менеджмент вимагає  постійного аналізу та введення інновацій, щоб вижити серед конкурентів;

• зберегти або навіть збільшити штат бібліотеки, щоб задовольнити зростаючі потреби і запити  користувачів;

• підняти престиж бібліотеки;

• залучити нових користувачів.

Націлює: на пріоритетний облік потреб користувачів в системі управління бібліотекою, на найбільш розумний розподіл і використання ресурсів (фінансових, кадрових, технічних), виходячи з того, що потрібно користувачеві.

Потребує: витрат, але й сприяє тому, щоб вони не витрачалися марно: комплексний аналіз діяльності бібліотеки допомагає знайти напрямки роботи, в які повинні вкладатись кошти, і визначити, де витрати зайві.

Вимагає: інвестування, але без інформації від досліджень жоден план не приведе до успіху, без нових технологій, техніки, реклами ефективність менеджменту знижується.

Допомагає: щоб зібрані та узагальнені дані сприяли уточненню оцінки роботи бібліотеки, причому по цілій низці показників і функцій, які є вагомими аргументами в усіх дискусіях про користь даної бібліотеки, її необхідність.

З урахуванням цих аргументів можна підсумувати, що менеджмент бібліотечної справи дозволяє вижити бібліотекам у кризові часи, коли скорочується фінансування, коли бібліотека має доводити право на подальше існування. Менеджмент принципово перебудовує бібліотеку, мислення бібліотекарів, повертає їх в бік користувача і тим самим полегшує ідентифікацію їхньої реакції на вимоги ринку.

Отже, менеджмент є соціально необхідним явищем, тому при його використанні виграють обидві сторони. Вигода для бібліотеки полягає в тому, що її робота оцінюється певним рівнем, росте престиж, покращується матеріально-технічне забезпечення. Користувач виграє тому, що бібліотекарі визначають його потреби, бажання і надають послуги, які задовольняють ці потреби, а в результаті більше користувачів залучається до бібліотек. Більша кількість користувачів відповідно є аргументом для збільшення бібліотечного бюджету.

 

Тетяна Пахомова, кандидат економічних наук, доцент, викладач-методист,

голова циклової комісії менеджменту та культурно-мистецьких івент технологій

КЗ «Ніжинський коледж культури і мистецтв імені Марії Заньковецької» Чернігівської обласної ради

Переглядів 23