01 May 2023
    Проєкт «Життя, обірване війною: книга пам’яті Ніжинського державного університету імені Миколи Гоголя» започаткований бібліотекою університету з метою вшанування та збереження пам’яті про всіх загиблих студентів, випускників, співробітників та викладачів внаслідок збройної агресії російської федерації проти України.    Кожне життя безцінне, біль невгасимий, але пам’ять вічна і надія горить у наших серцях. І нехай це полум’я горітиме вічно, щоб нічого

Мандрівник козацького роду. Ю. Ф. Лисянський – видатний український мореплавець і географ: до 250-річчя від дня народження

Політика деколонізації – це не тільки вилучення із суспільного простору України та свідомості українців ідеологічних штампів та імперіалістичних маркерів, насаджуваних століттями російською та радянською ідеологією. Це ще й повернення у вітчизняний історичний простір тих видатних українців, яких нахабно привласнила офіційна московська пропаганда. Одним з таких видатних синів України, ім'ям якого на карті світу названо 14 географічних об'єктів, є навколосвітній мандрівник-дослідник, нащадок шляхетного козацького роду з Ніжина Юрій Федорович Лисянський (1773-1837), 250 років від дня народження якого виповнилося 12 квітня 2023 року. З метою вшанування пам’яті відомого земляка та науково-бібліографічного розкриття фонду Бібліотеки імені академіка М. О. Лавровського та Музею рідкісної книги Ніжинського державного університету імені Миколи Гоголя, її співробітниками підготовлено друге розширене та доповнене видання біобібліографічного покажчика «Ю. Ф. Лисянський – видатний український мореплавець і географ», який і пропонується до уваги читачів.

Покажчик містить бібліографічний опис 177 видань з фондів бібліотеки, присвячених життю та діяльності Ю. Ф. Лисянського та його навколосвітній експедиції (спільно з А. І. Крузенштерном) 1803–1806 рр. Основний матеріал видання структуровано за чотирма розділами. У першому подано опис книг, автором та упорядником яких був сам Ю. Ф. Лисянський. У другому описано книги, в яких у тій чи іншій мірі висвітлено події, пов’язані з кругосвітнім плаванням на кораблях «Нева» та «Надія» під керівництвом І. Крузенштерна та Ю. Лисянського. У третьому подано опис окремих статей відповідної тематики з періодичних видань. І, зрештою, четвертий розділ включає електронні джерела з електронних баз даних бібліотеки та інтернет-ресурси.

У покажчику дотримано хронологічного характеру розміщення опублікованих праць у прямій послідовності. У межах одного року матеріал згруповано за алфавітом назв. Бібліографічний опис і скорочення слів здійснено за чинними в Україні стандартами та згідно з рекомендаціями ЦНБ імені В. І. Вернадського щодо складання та оформлення біобібліографічних покажчиків.

Джерелами відбору документів були каталоги, картотеки та фонди бібліотеки Ніжинського державного університету імені Миколи Гоголя, довідники та ресурси інформаційної мережі Інтернету. Переважна більшість публікацій, що увійшли до покажчика, було переглянуто de visu. Покажчик відкривається вступною статтею. Завершує видання іменний покажчик, до якого увійшли відомості про персоналії, що зустрічаються в бібліографічних записах.

Видання розраховане на науковців, викладачів, студентів природничо-географічного факультету, всіх, хто цікавиться життям та діяльністю видатного мореплавця. Електронний аналог біобібліографічного покажчика доступний на сайті бібліотеки Ніжинського державного університету імені Миколи Гоголя (http://library.ndu.edu.ua)

Читати >>>

Переглядів 95