01 May 2023
    Проєкт «Життя, обірване війною: книга пам’яті Ніжинського державного університету імені Миколи Гоголя» започаткований бібліотекою університету з метою вшанування та збереження пам’яті про всіх загиблих студентів, випускників, співробітників та викладачів внаслідок збройної агресії російської федерації проти України.    Кожне життя безцінне, біль невгасимий, але пам’ять вічна і надія горить у наших серцях. І нехай це полум’я горітиме вічно, щоб нічого

Книга, яка захопить з першої сторінки!

«Переконаний, що кожен може написати одну захопливу книжку про своє життя. От питання тільки в тому, чи зможе цей хтось написати другу, третю та наступні»  ‒ це цитата Олександра Михеда ‒ українського письменника, який народився в Ніжині, є автором восьми книжок. Олександр Михед ‒ автор подкасту «Станція 451» (проєкт The Village Україна), член Українського ПЕН. До повномасштабного вторгнення чотири роки прожив у Гостомелі на Київщині разом із дружиною Оленою і собакою Лісою. Їхній будинок було зруйновано російським снарядом у перший тиждень вторгнення. Наразі проходить військову службу у Збройних Силах України.

Знаєте, чому українці – незламний народ? Бо, попри повномасштабну війну, ми продовжуємо плекати свою культуру й літературу, писати, видавати та читати! У «Видавництві Старого Лева» наприкінці 2022 року вийшла  з друку книга письменника Олександра Михеда  «Котик, Півник, Шафка».  І це саме той випадок, коли з завмиранням серця чекаєш отримання замовленої книги у передчутті непересічної історії, а прочитавши її всією родиною, не можеш відмовити собі у бажанні поділитися з якомога більшою кількістю читачів цією правдивою, щемливою і, водночас, казковою історією. Так це видання потрапило до фонду бібліотеки Ніжинського держаного університету імені Миколи Гоголя. Адже загально відомо, що найкращий дарунок ‒ книга, а вчасно прочитана книга ‒ величезна удача!

Місце, де розгортаються події історії, – селище Бородянка на Київщині, яке вкрай постраждало під час російської окупації, що тривала близько місяця. 

Бородянку звільнили від російських окупантів на початку квітня 2022 року. Із 30-ти багатоповерхівок повністю знищено 8, а решту пошкоджено. За місяць після окупації з-під завалів витягнули тіла 41 загиблого. Але під уламками можуть залишатися ще інші наші полеглі. Знищено близько 500 приватних будинків, і близько 450 частково зруйновані чи пошкоджені.

У реальному житті Шафка і Півник живуть в одній квартирі, а Котик ‒ в іншій. Та в реальному житті обидві квартири були зчищені, ніби кількома шкребками величезного надщербленого ножа. Єдине, що вціліло в обох помешканнях, ‒ це Котик, Півник і Шафка. Шафку з Півником передали до Національного музею Революції Гідності. Котик провела два місяці у зруйнованій квартирі, чекала на допомогу і боролася за своє життя, поки її не врятували волонтери організації «ЗооПатруль UA».

І хоч автор написав свою розповідь у формі казки, читати було нелегко. І відірватися теж... Котик, Півник і Шафка наче й казкові, але водночас дуже справжні – врятовані й збережені у зруйнованій російськими обстрілами Бородянці під Києвом. Готові боротися і попереджати про небезпеку, у цій казці вони оберігають всесвіт однієї родини – бабусі Лізи, дядька Андрія і онуки Соні – родини, яка покоління за поколінням циклічно проживає історію і врешті стає сильнішою, ніж будь-коли. Нагріта теплом дідусевих рук Шафка, подарований на свято Півник і врятований Котик втілюють силу й незламність, бережуть рід і дарують надію. Це надія на майбутнє, у якому рани будуть заліковані, але пам’ять про скоєне зло житиме у віках. У майбутньому, після нашої перемоги.

Переглядів 192