18.12.2014

Засідання Школи-практикуму з опрацювання стародруків та рідкісних видань

17 грудня 2014 року співробітники бібліотеки НДУ імені Миколи Гоголя взяли участь в роботі чергового засідання Школи-практикуму з опрацювання стародруків та рідкісних видань.

Цього разу  місцем проведення чергового заняття Школи-практикуму для фахівців університетських бібліотек став відділ стародруків та рідкісних видань Національної бібліотеки України імені В.І. Вернадського. Заняття провела авторитетний учений у галузі книгознавства, завідувач відділу стародруків та рідкісних видань НБУВ, д-р іст. наук, професор Галина Ковальчук.  Заняття Школи-практикуму відбулося в рамках ІІ Міжнародного науково-практичного семінару «Оцифроване надбання: збереження, доступ, репрезентація» (16-17 грудня 2014 р., НТУУ «КПI»). 

 Цьогорічний семінар був присвячений питанням організаційно-технологічного та нормативного забезпечення процесів оцифрування й організації сервісів з цифрового контенту.  Участь у семінарі взяли: фахівці та керівники архівів, музеїв, бібліотек, видавництв, власники приватних колекцій, науковці. Під час круглих столів, лекцій, презентацій,  майстер-класів і  тренінгів досвідчені фахівці з оцифрування та суміжних напрямів інформаційно-комунікаційних технологій розповідали про передові світові практики, навчали технологіям оцифрування, формування та інтеграції цифрових колекцій, а також методам їх розповсюдження та використання.   

 Відкриваючи заняття Школи-практикуму, Галина Ковальчук, насамперед, ознайомила присутніх з історією створення відділу, його книжковими колекціями, довідково-пошуковим апаратом, науковим доробком співробітників. Детально представляючи кожний напрям роботи відділу, досвідчений фахівець надала учасникам засідання практичні поради щодо критеріїв відбору та умов збереження рідкісних видань; особливостей перевірки таких фондів; їх дослідження й популяризації через традиційні та електронні виставки, друковані каталоги, бази даних, опублікування на веб-порталі НБУВ електронних копій рідкісних книг тощо.

 Жваву дискусію викликало питання доцільності та технології внесення рідкісних книг, що зберігаються у фондах університетських бібліотек, до Державного реєстру національного культурного надбання України. Відповідаючи на запитання учасників, Галина Ковальчук зауважила: «Нині багато питань щодо реєстрації пам’яток національного надбання потребують перегляду: і термінологія, і процедура внесення до реєстру, і критерії відбору, і страхування рідкісних книг…». Усе це, на думку науковця, упродовж останніх чотирнадцяти років заважає вітчизняним бібліотекам і музеям розпочати ефективну роботу в даному напрямі. Однак починати справу потрібно. Тож, аби зрушити ситуацію з місця, Галина Ковальчук запропонувала учасникам Школи-практикуму спільно з Національною бібліотекою України імені В.І. Вернадського розпочати створення зведенного електронного каталогу прижиттєвих видань Тараса Шевченка. «Примірників прижиттєвих творів Т.Г. Шевченка в бібліотеках не дуже багато, тому зібрати інформацію про них можна доволі швидко. Головне – оперативно поінформувати бібліотеки різних відомств, щоб вони якомога швидше долучитися до створення цього каталогу», – підкреслила Галина Ковальчук. У подальшому аналіз зібраної інформації допоможе фахівцям, зокрема: уточнити критерії зарахування тих чи інших видань до категорії рідкісних і цінних, відпрацювати технологію їх внесення до державного реєстру, підготувати пропозиції щодо внесення змін у відповідні нормативні документи та ін.

 Прес-служба НБУВ

http://www.nbuv.gov.ua/node/1882

   

Переглядів 1411
Betboo