10.11.2015

До 150-річчя від дня народження предстоятеля УГКЦ митрополита Андрія Шептицького

10 листопада 2015 року в Ніжинському державному університеті імені Миколи Гоголя відбулася презентація книжкової виставки, присвяченої 150-річчю від дня народження предстоятеля Української Греко-Католицької Церкви, митрополита Андрія Шептицького
Захід був організований для студентів III курсу історико-юридичного факультету Ніжинського держуніверситету за ініціативою священика УГКЦ, настоятеля парафії Святих рівноапостольних Володимира і Ольги м. Ніжина о.Романа Пушки та співробітників відділу обслуговування Бібліотеки імені академіка М.О.Лавровського Галини Осіпової та Світлани Оніщенко.
Отець Роман виступив з доповіддю на тему: «Національно-культурні та церковно-релігійні ініціативи Митрополита Андрія Шептицького на початку ХХ ст.». Він розповів майбутнім історикам та релігієзнавцям про життєвий шлях митрополита Андрія, який очолював Українську Греко-Католицьку Церкву упродовж 1901-1944 років. Владика докладав значних зусиль для розбудови церковного життя у Західній Україні, був меценатом української науки та мистецтва, доброчинцем сиріт і немічних, оборонцем переслідуваних, ревним патріотом, ініціатором багатьох починів церковного і національного життя в Україні. Як благодійник та меценат Шептицький підтримував українські культурно-просвітницькі товариства «Просвіта» та «Рідна школа», власним коштом заснував у Львові Національний музей, у якому зібрав одну з найбільших в Європі колекцій іконопису, відкрив у Львові лікарню, заснував та фінансував ряд українських навчальних закладів. Як галицький митрополит він був депутатом Віденського парламенту та Галицького сейму. Під час голодомору 1932-1933 років на теренах підрадянської України, він відправляв з Галичини ешелони із зерном, закликав Міжнародні благодійні фонди та організації допомагати українцям, що страждали від штучного голоду. Під час Другої світової війни митрополит Андрій намагався примирити між собою українців, зокрема організації українських націоналістів – «мельниківців» та «бандерівців», які нерідко конфліктували між собою. В роки гітлерівської окупації він виступав проти міжнаціональної ворожнечі, проти знищення окупантами мирного населення та євреїв, багато з яких врятував особисто, переховуючи у власній резиденції та підпорядкованих йому монастирях і церквах. Виступ о. Романа супроводжувався демонстрацією пересувної виставки, присвяченої 150-річчю від дня народження духовного провідника українського народу.
Велике зацікавлення у присутніх викликав огляд літератури «Постать митрополита Андрія Шептицького в українських та польських виданнях бібліотеки НДУ», який провела бібліотекар Ірина Мазун. Вона познайомили студентів з книжковою виставкою «Андрій Шептицький: шлях від ченця до митрополита», на якій експонувалися видання творів та листів митрополита, наукові, художні та публіцистичні твори, присвячені його життю та діяльності. Окрасою виставки стали унікальні видання Національного музею у Львові, видані за сприяння Андрія Шептицького у 1923-1924 роках, які люб’язно надав Музей рідкісної книги НДУ.
Завершився захід переглядом фільму «Митрополит Андрей Шептицький», створеного на замовлення Українського Інституту Національної Пам’яті у 2009 році.
І хоча пролунав дзвоник, студенти не поспішали розходитися, роздивлялися виставкові матеріали, обговорювали побачене та зацікавлено задавали питання організаторам заходу.

Переглядів 577
Betboo