15.10.2015

НА ГОСТИНИ ДО ГОГОЛЯ

Цього року Бібліотека Ніжинського державного університету імені Миколи Гоголя відзначила своє професійне свято, Всеукраїнський день бібліотек, надзвичайно цікавою та змістовною екскурсією до Національного Музею-заповідника Миколи Васильовича Гоголя (с. Гоголеве, колишня Василівка, Шишацького району Полтавської області). 

Дорога з Ніжина була довгою і не обійшлася без пригод. Водій екскурсійного автобусу за Миргородом трохи заблукав, і хто знає, що було справжньою причиною – чи то чортівня, яка, як відомо, водиться на хуторах біля Диканьки, чи то недбалість дорожньої служби, яка не здогадалася поставити додаткові вказівники на шляху до музею… Отже довелося коригувати маршрут, консультуючись у раптових перехожих та за телефоном.

Сам музей вразив не тільки унікальними об’єктами історико-культурної спадщини – меморіальним будинком батьків, флігелем з робочим кабінетом письменника, садово-парковим ансамблем з мальовничими рукотворними ставками, «гротом самотності» та мережаною альтанкою, але самою атмосферою родинної оселі Миколи Гоголя. Увесь час перебування у Гоголевому не покидало відчуття незримої присутності господаря, який буцімто відлучився на деякий час у справах і ось-ось повернеться до гостей, привітний та усміхнений…

Вразив нас ентузіазм співробітників заповідника, з якими нам пощастило познайомитися раніше, 2009-го ювілейного року, коли Ніжин гоголівськими стежками гостинно приймав шанувальників таланту великого земляка… Дбайливим господарям Гоголівського будинку вдалося не тільки зберегти давні творчі традиції меморіального музею. Відновлений з руїни та попелу після знищення в роки Другої світової війни, маєток батьків Миколи Васильовича у наші дні став національним заповідником, освяченим ім’ям великого письменника. Господарям меморіального музею вдалося не тільки відбудувати знищені окупантами споруди, відновити за архівними даними інтер’єри помешкань, наповнити їх оригінальними музейними предметами (як меморіального характеру, так і притаманними тому періоду), реконструювати парк та розчистити ставки. Головним здобутком хранителів спадщини Гоголя стало те, що їм вдалося зберегти неповторну атмосферу, дух присутності великого письменника. Ніколи не забудеться та привітність, з якою тут зустрічають гостей, діляться з ними своєю любов’ю та ентузіазмом. Тут не тільки охоче демонструють усі «родзинки» музейної експозиції, але й охоче діляться творчими задумами, планами відбудови знищеного в роки радянської влади храму, біля якого було поховано батьків Гоголя, та створенням нового розділу експозиції «Гоголь і сучасність»… Час екскурсії пролетів майже непомітно, але залишив незабутнє враження та яскраві спогади.

Щиро дякуємо нашим друзям, співробітникам Національного музею-заповідника М.В.Гоголя, заступнику директора Волошиній Ірині Олександрівні, головному зберігачу фондів Черновій Катерині Денисівні та усім співробітникам за незабутню гостинну зустріч в родинній садибі видатного письменника. З нетерпінням чекатимемо нових зустрічей!

Користуючись нагодою, щиро вітаємо заповідник з нагородженням престижною "Премією М.В. Гоголя в Італії". Нагороду присуджено творчому колективу Музею за дбайливе зберігання родинної садиби письменника, полум'яне служіння його пам'яті, просвітницьку роботу та популяризацію творчості М.В. Гоголя.

Переглядів 1786
Betboo