03.04.2015

Дарунок бібліотеці

Бібліотека імені академіка М.О. Лавровського отримала цінний подарунок від наших польських друзів з Варшавського університету:  англомовну (виправлену й доповнену) версію книги відомого українського книгознавця Маргарити Агапіївни Шамрай «Альдини в бібліотеках України: каталог».

Shamrai, M. Aldines in libraries of Ukraine. Catalogue / by Marharyta Shamrai; new corr. a. comp. ed. by Michał Spandowski; pr. coord. Janusz A. Rieger; Univ. of Warsaw, Inst. for interdisciplinary studies "Artes Liberales". - Warsaw: IBI AL: DiG, 2012. - 200 p.

Українське видання цієї книги побачило світ 2008 року в київському видавництві «Академперіодика» завдяки спільним зусиллям Національної бібліотеки України ім. В.І. Вернадського та Інституту української археографії та джерелознавства ім. М.С. Грушевського НАН України. Фактично, ця ґрунтовна книгознавча праця є зведеним каталогом видань славетної венеціанської друкарні відомого італійського просвітителя, вченого-гуманіста та книговидавця Альда Мануція-старшого та його нащадків, що діяла у 1494-1597 роках і залишила яскравий слід в історії європейського книгодрукування.

До каталогу увійшли бібліографічні описи 7 ніжинських «альдин», що були окрасою колекцій стародруків бібліотек Ніжинського грецького Олександрівського училища та Історико-філологічного інституту князя Безбородька. На сьогоднішній день 5 «альдин» перебувають безпосередньо у бібліотеці НДУ імені Миколи Гоголя, а одне видання «безсмертного Альда» – у фондах Відділу стародруків Національної Бібліотеки України ім. В.І. Вернадського, куди потрапило ще 1934 року разом з частиною ніжинської колекцієї давніх манускриптів та стародруків. Ці унікальні книжкові пам'ятки М.А. Шамрай виявила ще на початку 1990-х років, коли вивчала фонди бібліотеки Ніжинського держуніверситету. Але, на жаль, тоді, через недосконалість старих каталогів бібліотеки, поза увагою дослідниці залишилося найдавніше та найцінніше альдівське видання нашої книгозбірні, а саме – повне зібрання творів давньогрецького філософа Платона, що побачило світ у Венеції у вересні 1513 року.

І ось ми нарешті дочекалися нової редакції важливого книгознавчого видання. Дякуємо нашим польським друзям з Варшавського університету, а саме пп. Янушу Рігеру та Міхалу Спандовскі, котрі взяли на себе турботи по реалізації проекту нового видання каталогу «альдин», врахували наші доповнення та пропозиції щодо покращення його змісту, і, зрештою, презентували нам його примірник. Зауважимо, що саме нове видання «Каталогу» справляє приємне враження своєю ошатністю, витриманою в дусі видань друкарні Альда, змістовністю та ретельно опрацьованим науковим апаратом. Подарунок виявився дуже вчасним, оскільки в цьому році європейська наукова громадськість вшановує пам'ять видатного італійця Альда Мануція у зв’язку з 500-річчям від дня його смерті.

Ознайомитися з книгою «Aldines in libraries of Ukraine. Catalogueможна в читальному залі Музею рідкісної книги нашої бібліотеки.

Переглядів 1760
Betboo