16.05.2018

18 травня – Всесвітній День Музеїв

«Мандрівник козацького роду. Юрій Лисянський – видатний навколосвітній мореплавець, географ та першовідкривач»

Постійно діюча меморіальна кімната-музей під такою назвою, присвячена відомому навколосвітньому мандрівнику-ніжинцю, відкрилася в Музеї рідкісної книги при бібліотеці Ніжинського державного університету імені Миколи Гоголя. Нова музейна локація стала своєрідним подарунком ніжинцям з нагоди Дня міста та Всесвітнього дня музеіїв, які ми відзначаємо у травні.

Як зазначив директор бібліотеки Олександр Морозов, створенню музейної експозиції передувала кропітка пошукова робота співробітників бібліотеки, дослідження фондових колекцій, розшук архівних матеріалів… Створення музею розраховували здійснити за півтора-два роки. Проте, ініціатива краєзнавців та співробітників бібліотеки несподівано знайшла дієву підтримку небайдужих активістів: через соціальні мережі вдалося швидко знайти однодумців, меценатів. Велику допомогу надала фейсбук-спільнота «Наше місто Ніжин» (адміністратор – випускник НДУ Володимир Стрельніков), учасники якої розгорнули активну діяльність. Практично щодня надходили нові експонати морської тематики, за короткий час вдалося виготовити повнорозмірний макет штурвалу старовинного вітрильника. З використанням антикварних меблів спробували відтворити уявний куточок кабінету дослідника-мореплавця першої половини ХІХ ст. Безумовною перлиною музейної експозиції стали унікальні книги та атласи, аутентичні видання з історії мореплавства та географічних відкриттів, картографічні видання ХУІІІ-ХІХ ст. з фондів музею рідкісної книги та університетської бібліотеки. Надзвичайно швидко та якісно вдалося зробити ремонт кімнати, університетська майстерня виготовила нове музейне обладнання… І ось, практично через 4 місяці активних робіт на урочисте відкриття музею завітало багато гостей, які були вражені невеличкою ошатною кімнатою, наповненою експонатами і розповіддю про славетний морський шлях Юрія Лисянського, його ніжинське козацьке коріння, географічні відкриття, які посіли визначне місце на карті світу і в історії морських мандрів. «Чому музейна експозиція Лисянського розташована саме тут? Тому, що поруч з головним корпусом нашої бібліотеки знаходиться церква Івана Богослова, у який був священиком батько мореплавця і де Юрія охрестили у квітні 1773 року. А також будинок священика, сквер з пам’ятником мореплавцю. А ще тому, що у бібліотеці зберігаються унікальні книги та атласи з картами географічних відкриттів, подаровані в Ніжин особисто Лисянським у 1824-1827 роках», – пояснив Олександр Морозов.

Тривалий час постать ніжинського дослідника була в тіні іншого відомого мореплавця Крузентштерна, з яким Лисянський вирушив у навколосвітню подорож. Про це говорили і на зустрічі ветеранів Всеукраїнської Асоціації ветеранів-підводників, члени якої у березні 2018 року відвідали Ніжин і поклали квіти до підніжжя пам’ятника видатному мореплавцю. Ініціював приїзд голова асоціації Сергій Шабовта, який також родом з Ніжина. Гості були щиро здивовані тим, що ніжинці свято бережуть пам’ять видатного земляка, створюють його музей, досліджують життєвий шлях.

Голова Чернігівського земляцтва Віктор Ткаченко також був щиро здивований ініціативою ніжинців, які так активно працювали над створенням музею, самі шукали експонати, кошти на відтворення меморіальної кімнати, і пообіцяв, що незабаром тут з’явиться мультимедійний проектор. Урочисту церемонію відкриття експозиції розпочав промовою ректор університету доцент Олександр Самойленко. Право відкрити нову експозицію та перерізати символічну стрічку було надано міському голові Анатолію Ліннику, народному депутату Олександру Кодолі та голові Чернігівського земляцтва Віктору Ткаченку.

В Ніжині відтворилася справедливість, видатний мореплавець повернувася на Батьківщину, а його музейна кімната й надалі буде поповнюватися унікальними експонатами й надалі. За словами директора бібліотеки, музей буде інтерактивним – відвідувачі зможуть отримати для ознайомлення та наукової роботи книги про подорожі Лисянського у паперовому та електронному вигляді, переглянути фільм про мореплавця, потримати в руках майже справжні корабельний компас, капітанську підзорну трубу, секстант та інші інструменти, подібні до тих, що використовували мореплавці у ХУІІІ-XIX століттях. У перспективі – створення електронної онлайн-медіатеки, у якій буде зосереджено оцифровані книги мореплавця Юрія Лисянського, його соратника Крузенштерна, матеріали про історію навколосвітніх мандрів та унікальні географічні відкриття.

За повідомленнями мережі Інтернет

 

 

Переглядів 763

Image Gallery

JW_SIGP_PLG_PRINT_MESSAGE:
https://library.ndu.edu.ua/index.php/component/k2/item/484-18-%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD-%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD-%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD-%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD-%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD#sigProGalleria28d890530d
joomlamodniyportal.ru
Betboo