17.11.2017

«Георгій Кониський - носій українських церковних та культурних традицій»

 

До 300-річчя від дня народження Григорія Осиповича  Кониського (1717–1795)

 

«Колиска — Ніжин, Київ – мій учитель»

Г. Кониський 

У бібліотеці Ніжинського державного університету імені Миколи Гоголя в читальному залі для наукової роботи з 17 листопада 2017 року демонструється книжкова  виставка «Георгій Кониський  -  носій українських церковних та культурних традицій»: до 300-річчя від дня народження Григорія Осиповича  Кониського (1717–1795),  видатного українського просвітителя, ученого, філософа, мислителя, педагога, письменника, поета, драматурга, церковного та громадського діяча. 

Український і білоруський церковний діяч та мислитель Георгій Кониський народився 20 листопада 1717 р. в місті Ніжин в давній дворянській родині. В 11-річному віці був прийнятий до Києво-Могилянської академії, де провчився 15 років. Після закінчення навчання, як один з найздібніших випускників, поповнив її викладацький склад. У 1747 р. зайняв кафедру філософії, протягом п'яти років читав курс філософії. У 1751 р. став професором богослів'я, і в тому ж році – ректором Академії, обіймаючи цю посаду до 1755 р. 1755 року Георгія Кониського призначено білоруським архієпископом з резиденцією у Могильові. Помер Григорій Осипович Кониський 13 лютого 1795 р. в Могильові, залишивши по собі значну кількість віршованих і прозових творів та добру пам'ять як професор, префект і ректор Києво-Могилянської академії, а також славу борця за православ’я в Білорусі. 

На виставці представлені твори Георгія Кониського, що видавалися в різні роки. Зокрема, можна побачити наступні видання: «Кониский Г. Собрание сочинений в 2-х ч. – Санкт-Петербург, 1835»; сучасне перевидання філософських праць українською мовою «Кониський Г. Філософські твори. –  К., 1990. –  Т. 1-2». Крім великих праць («Філософський курс»), Георгієм Кониським складено і проголошено близько 80 промов та проповідей (з них опубліковано 70). Більш детально ознайомитися з матеріалами життя і творчості святителя можна в книзі Булгакова М. «Преосвещенный Георгий Конисский, архиепископ Могилевский. – Минск, 2000.», яку подарували нашій бібліотеці викладачі та студенти факультету славянської філології Могильовського державного університету імені А. Кулешова та в інших виданнях. 

Запрошуємо всіх охочих ознайомитися з представленими на виставці матеріалами про видатного українця та земляка.

Переглядів 829
Betboo