17.11.2015

Презентація книги Тімоті Снайдера «Криваві землі: Європа між Гітлером і Сталіним».

13 листопада 2015 року

у читальній залі бібліотеки у старому корпусі Ніжинського державного університету імені Миколи Гоголя відбулася презентація книги американського історика, дослідника європейської історії ХХ століття, професора Йєльського університету Тімоті Снайдера «Криваві землі: Європа між Гітлером і Сталіним».

Нове історичне видання ніжинцям представили науковець Ніжинського державного університету імені Миколи Гоголя, доктор історичних наук Євген Луняк та директор київського видавництва «Дуліби», доктор історичних наук, член Спілки письменників України, відомий вчений-етнолог Марина Гримич. 

Книгу американського вченого та великого прихильника України Тімоті Снайдера присвячено трагічним сторінкам історії Східної Європи. Автор на значному документальному та фактичному матеріалі висвітлює такі жахливі події ХХ століття, як Голодомор в Україні 1932-1933 років, сталінські масові репресії, єврейський Голокост, розстріли гітлерівськими загарбниками цивільного населення країн Східної Європи, нелюдські знущання над радянськими військовополоненими, повоєнні етнічні «чистки» тощо. Обидві тоталітарні системи – радянська сталінська та нацистська гітлерівська, чинили схожі злочини на суміжних територіях, спонукаючи та провокуючи одна одну. Під час написання книги автор використовував різноманітні історичні першоджерела східноєвропейського походження мовою оригіналів.

Ведучий презентації Є.Луняк зазначив, що на назву книги, яка стала світовим бестселером та була опублікована 26 мовами, автора надихнули рядки з поетичного твору російської поетеси українського походження Ганни Ахматової «Не бывать тебе в живых», що був написаний 1921 року після арешту її чоловіка, письменника та білогвардійського офіцера Миколи Гумільова: «Любит, любит кровушку Русская земля». Книга має надзвичайно важливе значення для розуміння природи та витоків драматичних політичних процесів сьогодення, збройних конфліктів спровокованої Російською Федерацією так званої «гібридної війни», що відбуваються на теренах східноєвропейських країн пострадянського простору, у тому числі – й в Україні, зазначив історик. 

Директор видавництва М.Гримич розповіла про історію створення книги, задум якої автор виношував майже 15 років. Своє історичне дослідження Тімоті Снайдер написав під впливом оособистої драматичної долі радянського письменника-«шестидесятника» Василя Гросмана. Автор стверджує, що саме під впливом творчості останнього він усвідомив, що радянський та нацистський терористичні режими мали спільну природу та були трагедією, що насамперед зламала мільйони людських доль, знищила безліч людських життів...

«Кривавими землями» автор називає територію, де в період Другої світової війни перетнулися німецька і радянська влади: це Польща, Україна, Білорусь, Балтійські держави, захід Росії. Саме тут було навмисно знищено понад 14 мільйонів людей, коли Гітлер і Сталін перебували при владі. Заради здорового глузду, історичної ясності, заради пошани до всіх цих загиблих, ми мусимо звернути на них увагу і пам’ятати про них. На думку Т.Снайдера, лише так кожний народ зможе знайти адекватну відповідь на питання, чому серед нього були жертви, колаборанти і ті, хто просто відсторонено спостерігав за подіями.

Книга «Криваві землі» отримала 9 перших премій та 7 разів була відзначена другою премією й почесними місцями в різних номінаціях, отримала титул «книги року» за результатами дванадцяти літературних рейтингів. Книга миттєво стала світовим бестселлером, витримала 29 видань в різних країнах світу. У жовтні 2011 року побачило світ перше українське видання книги.

На запитання, чому українське видавництво «Дуліби» сьогодні презентує саме російськомовне видання книги, його директор М.Гримич пояснила, що таким було бажання автора, який прагнув донести історичну правду до російськомовного населення східної України та сусідньої Росії, яке найбільше перебуває під впливом радянської псевдоісторичної міфології доби тоталітаризму. Це видання книги є першим російськомовним.

Після закінчення презентації присутнім пощастило безкоштовно отримати примірники книги та переглянути книжкову виставку, на якій представлено інші наукові та художні виданя видавництва "Дуліби".

Завантажити повнотекстову версію книги Тімоті Снайдера «Криваві землі: Європа між Гітлером і Сталіним» у вільному доступі можна на сторінці одноіменного проекту: http://timothysnyderbloodlands.com/

Переглядів 1661
Betboo