18.02.2011

НАУКОВІ КОНФЕРЕНЦІЇ, СЕМІНАРИ, ПРЕЗЕНТАЦІЇ ТА ПУБЛІКАЦІЇ БІБЛІОТЕЧНИХ ПРАЦІВНИКІВ

Доповіді

Доповідь завідувача Музею рідкісної книги О.С. Морозова "Колекція кириличних стродруків бібліотеки імені академіка М.О.Лавровського Ніжинського державного університету імені М.Гоголя: Історія формування та сучасний стан",що була представлена на міжнародній науково-практичній конференції «Бібліотека як науково-інформаційний, освітній та культурний центр вищого навчального закладу» (м. Київ, травень 2011 р.)

Наукові конференції

П Р О Г Р А М А

ПРЕЗЕНТАЦІЇ БІБЛІОТЕКИ

НІЖИНСЬКОГО ДЕРЖАВНОГО УНІВЕРСИТЕТУ

Імені  МИКОЛИ ГОГОЛЯ

з нагоди 190-річчя її заснування

17 грудня 2010 року

1. Відкриття презентації та вступне слово: Ленченко Наталія Олександрівна,  директор бібліотеки НДУ імені Миколи Гоголя

2. Вітальне слово:  Бойко Олександр Дмитрович, ректор університету

3. 190 років служіння освіті та науці Литвиненко Людмила Іванівна,головний бібліотекар

4. Скарбниця знань університету (Презентація бібліографічного покажчика) Косовських Людмила Павлівна, завідувач сектору Інформаційно- бліографічного відділу

5. Книжкові пам’ятки у фондовій колекції бібліотеки НДУ імені Миколи Гоголя Морозов Олександр Сергійович, завідувач музею Рідкісної книги

6. Найдавніші періодичні видання у фондах бібліотеки НДУ імені Миколи Гоголя (Презентація бібліографічного покажчикаМухомодєєва Наталія Володимирівна,завідувач сектору читального залу № 2

7. Автоматизація бібліотеки НДУ імені Миколи Гоголя: стан і перспективи Ворона Віра Андріївна Заступник директора бібліотеки

8. Популяризація творчої спадщини Ніжинської вищої школи – один  із напрямків культурно-просвітницької роботи бібліотеки Осіпова Галина Сергіївна, завідувач відділу обслуговування

9. Віртуальна екскурсія бібліотекою Горяєва Лариса Володимирівна, завідувач сектору інформаційних технологій та комп’ютерного  забезпечення

ЮВІЛЕЙ БІБЛІОТЕКИ

17 грудня 2010 грудня в університеті відбулися урочисті заходи  з нагоди

190-річного ювілею бібліотеки. Заснована у вересні 1820 року, одночасно з відкриттям у Ніжині Гімназії вищих наук князя Безбородька, книгозбірня за майже два століття свого розвитку  стала однією з  найпотужніших бібліотек вишів України.  Це  універсальне сховище інформації, що налічує понад 1 млн. прим. документів українською, російською та багатьма європейськими мовами,  зі значним  фондом стародрукованих цінних та рідкісних видань. 

На відзначення цієї знаменної дати до книгозбірні завітали численні гості з бібліотек  Києва, Чернігова. Ніжина. Детальніше ознайомитися з однією з найстаріших бібліотек вишів України гості мали можливість на її презентації. Ведуча,  заступник директора бібліотеки, В.А.Ворона наголошувала на  історичній ролі бібліотек як важливих соціальних інституцій, що  протягом багатьох віків здійснюють накопичення, зберігання та популяризацію знань, надбаних людством. Головний бібліотекар Л.І. Литвиненко познайомила присутніх з етапами становлення та розвитку книгозбірні упродовж 190 років. Покажчики «Скарбниця знань університету» (Ніжин, 2010) та «Каталог періодичних видань 1771-1940 рр. бібліотеки Ніжинського  державного університету імені Миколи Гоголя» (Ніжин, 2010)  презентували завідувачі секторів Л.П.Косовських та Н.В. Мухомодєєва.  Про соціокультурну роботу бібліотеки розповіла завідувач відділу обслуговування Г.С. Осіпова. З великим інтересом присутні переглянули  слайди «Екскурсія бібліотекою», що представила  автор,  завідувач сектору Л.В. Горяєва.

Урочисті збори  з нагоди поважного ювілею відкрив ректор університету доктор політичних наук, проф. О.Д. Бойко. Привітавши гостей  та колектив бібліотеки з цією знаменною датою,  він звернув увагу   на  виконання  її основної  функції  - інформаційно-бібліографічному забезпеченню навчально-виховного процесу та дослідницької роботи,  підкреслив  важливу роль   в єдиному освітньому просторі університету.

Олександр Дмитрович ознайомив присутніх з наказом «Про присвоєння бібліотеці імені академіка М.О. Лавровського».    Перший директор НІФІ, О.М. Лавровський доклав чимало зусиль до формування фондів, зауважуючи, що Інститут знаходиться у провінційному місті, де немає інших великих книгозбірень. Саме  його стараннями  бібліотека поповнилася раритетами та колекціями, які зараз становлять основу рідкісного фонду.

Зі вступним словом виступила директор бібліотеки Н.О. Ленченко. Вона  зупинилася на проблемах, вирішення яких сприятиме подальшій плідній роботі книгозбірні, наголосила на  діяльності з впровадженні інформаційних технологій, висвітлила  найвагоміші здобутки бібліотеки.

Значно пожвавилася наукова робота. До ювілею підготовлені та вийшли друком два бібліографічні покажчики. У 2010 р. започатковано серію «Книжкові пам’ятки у фондовому зібранні бібліотеки Ніжинського державного університету імені Миколи Гоголя». Побачили світ два каталоги, упорядковані завідувачем музею Рідкісної книги О.С. Морозовим - «Альдини в бібліотечному зібранні Ніжинського Історико-філологічого інституту князя Безбородька» (Ніжин, 2010) та   «Стародруки ХVІ-першої половини ХVІІІ ст. з колекції  «Polonica» бібліотеки Ніжинського державного університету імені Миколи Гоголя» (Ніжин: Гідромакс, 2010).  

Зараз колектив спрямовує свої зусилля на впровадження сучасних інформаційних технологій. Автоматизація бібліотечно-бібліографічних процесів здійснюється на основі АБІС ІРБІС-64. Діяльність бібліотеки у цьому напрямі дозволяє розглядати її як  інформаційно-бібліотечний центр, де користувачі одержують все більше сучасних інформаційних послуг. Зокрема, це можливість користуватися електронним каталогом (понад 100 тис. бібліографічних записів), який доступний користувачам як у приміщенні бібліотеки, так і  на веб-сайті бібліотеки у режимі он-лайн.    

Сучасний  динамічний розвиток бібліотеки можливий тільки за умови плідної роботи колективу: організаторів, керівників підрозділів, рядових бібліотекарів  Трудові здобутки співробітників книгозбірні, багато з яких працюють по 25-35 років, не залишилися непоміченими в університеті. З нагоди ювілею Почесними грамотами та грошовими преміями було відзначено кращих співробітників.

До колективу бібліотеки з привітаннями звернулися викладачі університету та колеги з інших книгозбірень. Понад 45 років є читачем бібліотеки проф. Михед П.В. Він поділився цікавими спогадами студентських років про бібліотеку   та її співробітників

Особливу турботу про університетську книгозбірню виявляє голова Бібліотечної ради, професор Самойленко Г.В. У своєму виступі він зазначив, що багаті книжкові фонди бібліотеки стали підґрунтям для багатьох наукових досліджень,  підготовки кандидатських та докторських дисертацій.

             Колеги з інших бібліотек у своїх виступах віддали належне книгозбірні з такою багатою історією та сьогоденням, сповненим трудовою звитягою. Це директор наукової бібліотеки  Національного педагогічного університету Л.В. Савенкова, директор наукової бібліотеки Чернігівського національного педагогічного університету ім. Т.Г. Шевченка Г.Г. Макарова, директор Чернігівської ОУНБ ім. В.Г.Короленка  І.М. Аліференко,  завідувач сектору  Національної бібліотеки України ім. Вернадського, кандидат філологічних наук О.Д. Супронюк,  завідувач відділу Державної науково-педагогічної бібліотеки  імені В.О.Сухомлинського Хемчян І.І. та ін. Привітання з нагоди 190-річного ювілею книгозбірні надіслали директор  Національної бібліотеки України імені В.І.Вернадського, академік НАН України О.С. Онищенко, директор  ДНПБ ім. В.О. Сухомлинського  кандидат історичних наук П.І. Рогова, директор Національної бібліотеки Білорусі  проф. Р.С. Мотульський та ін.

Людмила Литвиненко, головний бібліотекар

Переглядів 1696
Betboo