07.07.2017

Поповнення колекції видань Музею рідкісної книги

Колекція видань Музею рідкісної книги бібліотеки НДУ імені Миколи Гоголя, присвячених нашому видатному земляку, українському мандрівнику, нащадку давнього козацького роду Юрію Лисянському (1773-1837), поповнилася двома унікальними подарунковими виданнями:

1. Вокруг света с Крузенштерном : [архивные иллюстрации, созданные участниками первого кругосветного плавания россиян на кораблях "Надежда" и "Нева" под командованием И. Ф. Крузенштерна и Ю. Ф. Лисянского : альбом / сост.: А.Крузенштерн, О.Федорова]. - СПб: Крига, 2005. - 287 с. : ил., портр., карт.

Розкішний альбом являє собою унікальне видання, що включає як опубліковані на початку XIX ст., так і новознайдені архівні матеріали. Ця книга є ілюстрованою хронікою подій першої в історії Російської імперії кругосвітньої експедиції на кораблях "Надія" і "Нева" 1803-1806 рр. під керівництвом двох видатних мандрівників – нащадка української козацької старшини Юрія Лисянського та вихідця з шляхетної родини естляндських німців Адама Крузенштерна. Книга містить понад 500 малюнків та гравюр, створених учасниками плавання, а також уривки з дорожніх щоденників. Видання здійснене як наукове, що розраховане на широке коло читачів, які цікавляться історією морських подорожей та географічних відкриттів.

2. Лисянский Ю.Ф. Путешествие вокруг света на корабле "Нева". – М.: «Эксмо», 2015. – 448 с. ил., портр., карт.

Ю.Лисянський жив в епоху, коли на карті Землі залишалося ще чимало "білих плям", а морські подорожі вимагали величезної мужності і від команди, і від капітана. Тричі мандрівник козацького роду Ю.Лисянський був першим: він першим в Російській імперії початку ХІХ ст. здійснив кругосвітнє плавання, першим проклав шлях від російських факторій на Алясці до Кронштадту, першим відкрив безлюдний острів в центральній акваторії Тихого океану. Світ вшановує пам'ять видатного українського мандрівника: іменем Лисянського названі острів, бухта, затока, півострів, річка і мис. Презентована книга – наково-популярне перевидання унікальних мемуарів Юрія Лисянського: в ній читач знайде докладний звіт про навколосвітню експедицію 1803-1806 рр. Видання розкішно проілюстроване унікальними мистецькими та документальними матеріалами, супроводжується науковими примітками та коментарями.

Бібліотека НДУ імені Миколи Гоголя висловлює щиру вдячність благодійникам, завдяки сприянню яких ці видання надійшли до Музею рідкісної книги, а саме - ректору Ніжинського держуніверситету доценту О.Г.Самойленку та депутату Ніжинської міської ради О.В.Шалаю.

Інші матеріали розділу: « З нагоди Дня Конституції України